Akademia „Grajmy dla siebie”: Przyjęcia piłki. Nauka i doskonalenie

Pakulska_4

Fot. Polska Piłka Kobiet

W poprzednim wpisie przedstawiłam Wam podstawowy podział przyjęć piłki ze względu na powierzchnię stopy oraz kluczowe zasady, których przestrzeganie pozwala na odpowiednie opanowanie piłki i dalszy z nią ruch. Po zapoznaniu się z częścią teoretyczną przejść należy do praktyki, a więc znaleźć sposób na naukę i doskonalenie tego elementu.

We wcześniejszym poście na temat przyjęć piłki zaznaczyłam, że we współczesnym futbolu przyjęcie piłki wiąże się bardzo często z dalszym z nią ruchem. Stąd muszę w tej chwili podjąć temat przyjęcia kierunkowego. Jest to opanowanie piłki w określonym, zamierzonym kierunku. Ma ono na celu szybkie zdobycie przestrzeni i pozycji. Aby przyjąć piłkę w ten sposób kluczowe jest odpowiednie ustawienie ciała i stopy, tak żeby odbita piłka podążyła w zamierzonym kierunku. Otwarta pozycja ciała przed przyjęciem jest również bardzo istotna z punktu widzenia obserwacji tego co dzieje się na boisku, a więc pomaga nam podjąć decyzję, w którą stronę przyjąć piłkę, aby jej nie stracić.

Nauczanie i doskonalenie elementów technicznych, w tym przyjęcia piłki, należy przeprowadzać etapowo. Na początku proponuję Wam najprostsze, bazowe ćwiczenia, bez presji przeciwnika i czasu, tak aby spokojnie opanować prawidłowy zakres ruchu (omówiony w poprzednim wpisie). Podczas tych zadań zalecam jednak unikania podań w linii prostej, a ustawienie się z koleżanką lub koleżankami tak aby wykonywać podania skośne, które dodatkowo wymuszają otwartą pozycję ciała.

W kolejnym etapie następuje poprawa jakości przyjęcia. Skupiamy się w nim na korygowaniu błędów i jak najlepszej jakości wykonania tego elementu. Wykluczamy takie wady jak czekanie na piłkę przed przyjęciem, zła kontrola nad piłką czy brak ponownego wybiegnięcia na pozycję po podaniu.

Kolejne etapy przybliżają nas już do wykonania przyjęcia w warunkach zbliżonych do meczowych. Dodajemy presję czasu, a następnie presję przeciwnika. Gdy będziemy potrafili już przyjmować piłkę odpowiednio na małej przestrzeni, uwalniając się od kryjącej nas partnerki i szybko zmieniając kierunek gry, warto wprowadzić element przyjęcia do ćwiczeń kompleksowych, uwzględniających wiele innych elementów technicznych i taktycznych. Końcową weryfikacją naszych umiejętności zawsze będzie gra. To ona odpowie nam na pytanie czy umiem zastosować poprawne przyjęcie piłki podczas meczu.

Poniżej przedstawiam Wam przykładowe ćwiczenie doskonalące kierunkowe przyjęcie piłki. Pod nim opiszę trzy jego warianty, które odpowiadają kolejnym etapom nauczania i doskonalenia przyjęcia kierunkowego piłki.

podania_kierunkowe1

Zawodniczki podają piłkę w rombie (rys. 1).

Wariant 1 – etap I i II – ćwiczenie bazowe, poprawa jakości (rys. 1).

Wariant 2 – etap III – presja czasu. Staramy wykonywać się ćwiczenie jak najszybciej.

podania_kierunkowe2

W środku występują obrończynie, które wywierają presję na przyjmujące (rys. 2).

Wariant 3 – etap IV – presja przeciwnika. Obrończynie wywierają presję na przyjmujące (rys. 2).

 

Na podstawie:
Erich Kollath – Piłka nożna. Technika i taktyka
Paweł Grycmann, Władysław Szyngiera – Nowoczesne nauczanie i doskonalenie gry w piłkę nożną
Materiały własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *