Akademia „Grajmy dla siebie”: Technika. Prowadzenie piłki

W poprzednim wpisie dokładnie zajęliśmy się zagadnieniami związanymi z techniką ukierunkowaną piłki nożnej. Poznaliśmy szereg ruchów jakie wykonujemy bez piłki oraz ich zastosowanie na boisku. Tym razem zajmiemy się aspektami związanymi stricte z posiadaniem piłki lub bezpośrednim dążeniem do jej posiadania, czyli elementami techniki specjalnej. Wśród nich wyróżniamy następujące:

Technika specjalna

Pierwszym elementem jaki poznamy będzie prowadzenie piłki. Polega ono na jej odbijaniu, przetaczaniu lub pchaniu w zamierzone miejsce. Możemy wyróżnić prowadzenie piłki nogą i sytuacyjne, czyli innymi częściami ciała, co zdarza się jednak bardzo sporadycznie. Możemy również wyróżnić prowadzenie piłki po linii prostej, łamanej i krzywej, a w związku z tym podziałem będziemy prowadzić piłkę różnymi częściami stopy. Jeżeli jesteście początkującymi zawodniczkami i nie wiecie o czym mowa, gdy trener używa sformułowań „wewnętrzne podbicie” lub „zewnętrzna część stopy”, zapoznajcie się z tymi pojęciami w dziale -> Akademia „Grajmy dla siebie” <-. Opanowanie tego nazewnictwa bardzo ułatwi Wam pracę, ponieważ będzie powtarzało się ono w prawie każdym omawianym elemencie techniki. Jednak w odniesieniu do każdego z nich, użycie danej części stopy będzie dawało nam różne efekty.

Omówmy więc sobie jak prowadzimy piłkę ze względu na różne sytuacje na boisku.

Prowadzenie po linii prostej stosujemy zazwyczaj, gdy chcemy przeprowadzić piłkę w jak najszybszy sposób do zamierzonego celu. Używamy wtedy wewnętrznej części stopy, prostego podbicia lub zewnętrznego podbicia.

Podczas prowadzenia piłki wewnętrzną częścią stopy powinniśmy zwrócić uwagę na następujące elementy: ciało powinno być nieco pochylone do przodu, noga postawna położona obok piłki i lekko ugiętą, a jej palce wskazują nam kierunek prowadzenia. Noga mająca kontakt z piłką jest zaś  skręcona na zewnątrz, czubek stopy lekko uniesiony. Pamiętajmy o napięciu mięśni podudzia, które gwarantuje stałe ustawienie się górnego stawu skokowego podczas kontaktu z piłką. Jeżeli chcemy, aby piłka była prowadzona płasko w zamierzone miejsce bardzo ważne jest, aby trafiać ją w punkt centralny.

Podczas prowadzenia piłki prostym podbiciem powinniśmy pamiętać o tym, że stopa prowadząca piłkę powinna być lekko usztywniona, jednak zachować musi ruchliwość w stawie skokowym, która jest niezbędna do kontroli piłki. W zależności od odległości od przeciwnika prowadzimy piłkę blisko stopy lub prowadzić ją szybciej, lekko uderzając.

Znacznie częściej jednak zdarza nam się na boisku prowadzić piłkę po linii łamanej i krzywej. W tym celu prowadzimy piłkę zewnętrzną częścią stopy, wewnętrzną częścią stopy, ale przede wszystkim zewnętrznym i wewnętrznym podbiciem. Podczas prowadzenia piłki zewnętrznym podbiciem, stopa nogi prowadzącej jest skręcona do wewnątrz, a kolano skierowane w stronę nogi postawnej. Sposób ten jest uniwersalny i może być wykorzystywany do prowadzenia piłki właściwie we wszystkich kierunkach. Zmianę kierunku z piłką umożliwia również prowadzenia wewnętrznym podbiciem. Podczas tego elementu obie nogi ugięte są w kolanach, stopy zwrócone do wewnątrz, a tułów pochylony jest w przód, tak aby być przygotowany do zmiany środka ciężkości podczas zmiany kierunku i nogi prowadzącej.

Poszczególne rodzaje prowadzenia piłki opanować należy najpierw w dobrym stopniu oddzielnie, a następnie dążyć do tego, aby wykonywać je naprzemiennie, łącząc je i zmieniając ze względu na sytuację na boisku i przedstawione kierunki. Naukę rozpoczynamy od prowadzenia po linii prostej, po linii łamanej czy w slalomie.

Prowadzenie piłki w slalomie

slalom

Przebieg: zadanie polega na prowadzeniu piłki między pachołkami, unikając ich dotknięcia, ale również nie odbiegając od nich za daleko. Doskonalimy prowadzenie obiema nogami, zarówno wewnętrzną i zewnętrzną częścią stopy, ale przede wszystkim wewnętrznym i zewnętrznym podbiciem.

Wskazówki: Przy wykonywaniu zadania staramy się pamiętać o tym, aby ciężar ciała znajdował się nisko, nogi były ugięte, a sylwetka była pochylona lekko do przodu. Poza tym bardzo ważne jest, aby mieć jak najczęstszy kontakt z piłką, trzymać ją „krótko” przy nodze i cały czas kontrolować jej bieg. Piłkę prowadzimy zawsze nogą dalszą od pachołka, symbolizującego obrońcę, tak aby później podczas gry, zachować piłkę dalej od przeciwnika, a tym samym utrudnić jej odbiór.

Bieg z cieniem

bieg z cieniem

Przebieg: dobrze znane wam ćwiczenie z poprzedniego wpisu. Tym razem jednak obie zawodniczki mają piłkę przy nodze. Osoba znajdująca się z tyłu ma za zadanie naśladować wszystkie ruchy z piłką zawodniczki przed nią.

Wskazówki: Proste ćwiczenie, ale bardzo ważne, ponieważ zmusza do kontrolowania zarówno piłki, ale przede wszystkim przestrzeni na boisku. Prowadząc piłkę zwróćmy uwagę na to, aby patrzeć nie tylko pod własne nogi, ale przede wszystkim na to co dzieje się przed nami oraz wokół nas. Dzięki temu będziemy w stanie szybciej zareagować na zmianę kierunku prowadzenia oraz np. nie zderzymy się z innymi ćwiczącymi.

Kolory

kolory

Przebieg: zawodniczki prowadzą piłkę swobodnie, bądź sposobem zadanym przez trenera w ograniczonym polu. Na znak trenera należy doprowadzić jak najszybciej piłkę do talerzyka danego koloru. Trener może zadać kolor słownie, bądź wskazać go unosząc np. talerzyk o tym samym kolorze.

Wskazówki: Skupcie swoją uwagę na ciągłym prowadzeniu piłki z głową podniesioną do góry, tak aby kontrolować zdarzenia na boisku. Ważne jest, aby widzieć gdzie znajduje się przemieszczający się trener oraz jaki kolor wskazuje, żeby móc zareagować jak najszybciej.

Na podstawie:
Erich Kollath – Piłka nożna. Technika i taktyka
Jerzy Talaga, Dariusz Śledziewski – Piłka nożna. Nauczanie i doskonalenie techniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *