Otwarcie i budowanie gry przez bramkarza według Keesa Kalka (Ajax Amsterdam)

Kees kalk_seminarium_ajax_goalkeeper

Kees Kalk, doświadczony trener bramkarek Ajaxu Amsterdam, zaszczycił swoją obecnością Seminarium „Przygotowanie fizyczne w piłce nożnej kobiet”. Podczas zajęć pokazowych i prezentacji przekazał swoją wiedzę oraz przedstawił wizję rozwoju na pozycji numer 1.

Szczególną uwagę podczas prowadzonych zajęć Kalk zwrócił na aspekty związane z otwarciem i budowaniem gry przez bramkarkę. W poszczególnych ćwiczeniach zwracał uwagę na ważne aspekty, które są kluczowe podczas tego momentu gry:

  • Ustawienie piłki podczas rzutu od bramki,
  • Ustawienie bramkarki podczas rzutu od bramki,
  • Wybór – do której zawodniczki zagrać?
  • Wybór – którą nogą zagrać?
  • Wybór – do której nogi partnerki zagrać?
  • Prośba o podanie piłki na lewą lub prawą nogę,
  • Zachowanie odpowiednich odległości od partnerek z drużyny,
  • Opanowanie piłki w 2 kontaktach i otwarcie się na drugą stronę.

ASPEKT 1 – Ustawienie piłki podczas rzutu od bramki (przy wznowieniu gry z 5-tki)

Bardzo często obserwuje się, że bramkarki i bramkarze po aucie bramkowym ustawiają piłkę w prawym lub lewym narożniku pola bramkowego. Ustawienie takie może być uzasadnione w przypadku, gdy bramkarz ma zamiar zagrać długą piłkę w określony sektor boiska. Jeżeli jednak drużyna preferuje otwarcie gry do obrońców lub defensywnego pomocnika i budowanie gry „od tyłu” wtedy ustawienie takie ogranicza kierunek zagrania piłki (w prawo lub w lewo) i ułatwia przeciwnikowi ustawienie się przy odpowiednich przeciwniczkach w celu odebrania piłki. Co innego jeżeli bramkarka ustawi piłkę na środku pola bramkowego – nie sugeruje wtedy kierunku zagrania oraz zmusza napastników przeciwnej drużyny i inne ich formacje do centralnego ustawienia, co otwiera wiele możliwości rozegrania w ofensywie.

Wnzowienie gry z piątki_otwarcie gry z bramkarzem

Sytuacja dobrze uwidoczniona na rysunkach przedstawionych przez Kalka:

1 – bramkarka ustawiona na prawym skraju pola bramkowego. Napastnicy przesunięci w prawą stronę uniemożliwiają otwarcie gry do partnerów z obrony (nie można zagrać ani do 2, 3, 4 ani 5).

2 – bramkarka ustawiona na lewym skraju pola bramkowego. Napastnicy przesunięci w lewą stronę uniemożliwiają otwarcie gry do partnerów z obrony (nie można zagrać ani do 2, 3, 4 ani 5).

3 – bramkarka ustawiona z piłką centralnie na linii 5-tego metra. Ma możliwość zagrać do każdej z partnerek!

ASPEKT 2 – Prośba o podanie piłki na prawą/lewą nogę

Bramkarka każdej drużyny jest zawodniczką, która ma przed sobą największą przestrzeń pola gry, a co za tym idzie jest w stanie zobaczyć najwięcej jeżeli chodzi o ustawienie swoich partnerek i przeciwniczek. W związku z sytuacją na boisku (np. zagęszczeniem jednej ze stref przez przeciwnika lub pressingiem napastników) powinna angażować się w budowanie akcji ofensywnych, gdyż nie zawsze istnieje możliwość, aby obrońca podał piłkę w kierunku bramki przeciwnika. I tu bardzo ważna staje się kwestia tzw. pokazywania się do gry i „prośby o piłkę”. Kalk zwrócił jednak uwagę, aby bramkarka prosiła o podanie do konkretnej nogi w zależności od przebiegu gry. Jeżeli gra toczy się po jej prawej stronie, gdzie obrońcę presują napastnicy przeciwnika, to znaczy, że lepiej, aby otrzymała piłkę na lewą nogę, przyjęła ją kierunkowo w tą właśnie stronę i przeniosła tam ciężar gry. Gdyby otrzymała piłkę na prawą nogę, miałaby „zamkniętą” drogę do podania w lewy sektor, gdzie jest „luźniej” i można bezpiecznie zagrać.

ASPEKT 3 – Zachowanie odpowiednich odległości od partnerek z drużyny

Podczas, gdy bramkarka bierze udział w budowaniu akcji razem z obrońcami lub defensywnym pomocnikiem i często wymienia z nimi podania bardzo ważne jest, aby zminimalizować ryzyko utraty piłki, gdyż jej strata tak blisko bramki kończy się prawie zawsze golem dla drużyny przeciwnej. Aby uniknąć tego, bramkarka musi podejmować odpowiednie decyzje. Jak wiadomo ciężko jest wybrać kierunek, siłę podania, gdy zawodniczka znajduje się pod presją czasu i przeciwnika. A zatem bramkarka swoim ustawieniem nie może doprowadzić do tego, aby atakujący napastnicy ją presowali lub „zabierali” jej przestrzeń i czas do rozegrania piłki. Tutaj pojawia się kwestia kontroli przestrzeni między bramkarką, a jej partnerkami. Bramkarka powinna nie podchodzić zbyt blisko swoich zawodniczek do podania, ponieważ przez to zmniejsza przestrzeń na przyjęcie piłki oraz czas na podjęcie prawidłowej decyzji – gdzie zagrać piłkę?

Rys 1 - kontrola przestrzeni     Rys 2 - kontrola przestrzeni

1 – bramkarz podchodzi blisko obrońcy do podania, a w momencie przyjęcia piłki i jej zagrania jest pod presją przeciwnika i czasu.

2 – bramkarz zostawia sobie odpowiednią przestrzeń do przyjęcia piłki i czas na decyzję gdzie zagrać.

Uwaga! W zakładce „Materiały szkoleniowe” znajduje się prezentacja Keesa Kalka, w której przedstawia ćwiczenia do doskonalenia budowania gry z bramkarzem, czyli tych wszystkich elementów, o których mowa we wpisie. Pamiętajmy, aby zwracać bardzo dużo uwagi na udział bramkarza w otwarciu i budowaniu gry, gdyż zaledwie 6% czynności wykonywanych przez niego podczas meczu to interwencje!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *