Percepcja – dlaczego jej kształtowanie jest tak ważne?

920x920

Fot. chron.com

Percepcja, czyli postrzeganie gry, to obok motoryki, techniki i sfery mentalnej jeden z podstawowych, a według wielu najważniejszy czynnik decydujący o jakości piłkarskiej. Zawodniczki podczas meczu zmuszone są do ciągłego podejmowania decyzji – podać piłkę czy prowadzić? starać się ją odebrać jak najszybciej czy odbudować ustawienie w defensywie?…

Wyobraźmy sobie, że powierzono nam kupno nowego środka transportu dla firmy przewozowej. Nie wiemy czy przedsiębiorstwo zajmuje się przewozem towarów czy osób, jak wielkie zlecenia obsługuje i z jakimi klientami współpracuje. Zamiast wymarzonego przez właściciela samochodu ciężarowego z naczepą podstawiamy mu pod bramę… 9-cio osobowego busa ze skórzanymi fotelami. Podjęliśmy fatalną decyzję, a jej przyczyną było nic innego jak brak informacji.

Podobne sytuacje zdarzają się na boisku – nie raz drużyna płaci stratą bramki za błędną decyzję gracza lub grupy zawodniczek, a jedno złe podanie może zakończyć się katastrofą. Oczywiście nie jest możliwe, aby podczas meczu podejmować same trafne wybory, lecz można starać się zrobić jak najwięcej, aby ułatwić sobie każdy wybór. Aby podjęta przez zawodniczkę decyzja była trafna, konieczne jest zebranie przez nią jak największej ilości informacji z otoczenia oraz dokonanie ich analizy. W ciągu ułamka sekundy piłkarka musi zebrać informacje na temat:

  • gdzie są przeciwniczki,
  • gdzie są partnerki z drużyny,
  • gdzie jest wolna przestrzeń,
  • gdzie są linie podania,
  • gdzie jest piłka (percepcja jest istotna zarówno w posiadaniu piłki jak i bez niej).

Zebranie powyższych informacji nastąpić powinno już przed przyjęciem piłki. W tym celu należy pamiętać o tym, aby przyjąć otwartą pozycję ciała. Pozwala ona na obserwację znacznej części boiska, piłki, partnerów oraz przeciwnika. Ustawienie to umożliwia również kierunkowe przyjęcie piłki. Równie ważne jest kontrolowanie przestrzeni, np. poprzez skręcanie głowy i odwracanie wzroku. Ponadto zawodniczka przed przyjęciem piłki powinna stworzyć sobie dogodną przestrzeń do jej kontroli, która umożliwi jej dalsze działania.

Należy pamiętać o tym, że istotne jest nie tylko odbieranie bodźców wzrokowych. Percepcja to również postrzeganie za pomocą słuchu czy dotyku, napięcia mięśni, postawy ciała.

Podsumowując – bez percepcji ciężko o trafne decyzje, a bez nich o osiąganie sukcesów, czy to na boisku, czy w życiu. Rozwijajmy postrzeganie u zawodniczek od najmłodszych lat, tak aby ich działania na boisku były jak najbardziej efektywne.

Na koniec przedstawiam środek treningowy, który pomaga kształtować percepcję oraz inne ważne umiejętności taktyczne.

percepcja - srodek treningowy

Organizacja: Zawodniczki ustawione są w rombie – cztery zewnętrzne (trzy posiadają piłkę, jedna nie). Jedna wewnętrzna grająca ustawiona w środkowym mniejszym rombie.

Przebieg: Zawodniczka wewnętrzna wybiega po piłkę do jednego z zewnętrznych partnerów ją posiadającą. Następnie ma za zadanie jak najszybciej odegrać ją do partnerki, która jest „wolna” tzn. nie ma futbolówki. Po wykonaniu zadania wraca do rombu i dalej szuka partnerki z piłką, od której ją dostanie oraz koleżanki, której odegra.

Wskazówki: W tym ćwiczeniu zwracajmy szczególną uwagę na następujące detale:

  • zawodniczka wewnętrzna już przed przyjęciem piłki musi rozpoznać sytuację na boisku, zorientować się komu może odegrać futbolówkę, kto jest „wolny”. Niech zbiera informacje przyjmując odpowiednie ustawienie ciała (otwarta pozycja) oraz odwracając wzrok za siebie,
  • istotne jest również przyjęcie otwartej pozycji ciała ze względu na wykonanie kierunkowego przyjęcia piłki (w kierunku dalszej progresji gry),
  • zawodniczki zewnętrzne wychodzą z cienia, tworząc linią podania dla partnerki wewnętrznej.

Warianty: Jeżeli zawodniczki są zaawansowane technicznie, spróbujmy ograniczyć liczbę kontaktów z piłką do dwóch, tak aby zaraz po kierunkowym przyjęciu następowało odegranie piłki. Do zadania możemy również włączyć wewnętrznego obrońcę, od którego dodatkowo zawodniczka musi się uwolnić przed przyjęciem piłki.

percepcja ze zmiana pozycji

Polecam również wykonywanie tego ćwiczenia z ciągłą zmianą zawodniczki środkowej za piłką (rysunek drugi). W tym wariancie po przyjęciu piłki i wykonaniu podania, wewnętrzna zawodniczka idzie za podaniem, zewnętrzna przekazuje jej piłkę, a sama wbiega do środka, aby szukać dogodnej pozycji do przyjęcia i odegrania piłki.

Ćwiczenie to może również posłużyć do doskonalenia budowania gry przez środkowy sektor boiska. W zależności od kierunku przemieszczania się piłki zawodniczki świadomie budują grę z wykorzystaniem np. defensywnego pomocnika (z góry na dół na rysunku) lub zawiązują akcję z napastnikiem (z dołu do góry).

 

 

Na podstawie:
Materiały własne
http://extratime.tvp.pl/13395554/w-jaki-sposob-rozwijac-talent-inteligentnych-pilkarzy
http://www.wojciechmakowski.pl/2016/02/percepcja.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *