Akademia „Grajmy dla siebie”: Uderzenie wewnętrznym podbiciem stopy

uderzenie_podbiciem

Do gry krótkimi podaniami świetnie nadaje się uderzenie piłki wewnętrzną częścią stopy. Jeśli jednak musimy przenieść piłkę na dalszą odległość najbardziej korzystne może okazać się zastosowanie uderzenia wewnętrznym podbiciem stopy (grafika). Dzięki niemu możliwe jest uderzenie na bramkę czy wykonanie długiego podania. Co istotne, technika ta pozwala nadać piłce rotację, co jest korzystne m.in. przy wykonywaniu stałych fragmentów gry.

Kiedy je stosować?

Uderzenie wewnętrznym podbiciem stopy jest stosowne, gdy chcemy przenieść piłkę na znaczną odległość, czyli podczas:

  • Przerzutów po przekątnej boiska (podania diagonalne),
  • Dośrodkowań,
  • Strzałów na bramkę,
  • Stałych fragmentów gry takich jak rzuty wolne, rzuty rożne.

Jak to robić?

Zawodnik uderzający piłkę nadbiega nie na wprost, a ukośnie pod kątem. Noga postawna ustawiona jest obok piłki, a jej czubek wskazuje kierunek uderzenia. Bardzo istotnym elementem w omawianej technice jest zamach nogi uderzającej. Powinien on być pełny, tak aby droga przyspieszenia stopy była jak najdłuższa, a co za tym idzie energia oddana piłce podczas uderzenia była jak największa. Podczas zamachu noga jest zgięta w stawie kolanowym, a staw biodrowy nieco obrócony na zewnątrz.

Piłkę trafiamy wewnętrzną powierzchnią śródstopia w prawo (prawonożni) lub w lewo (lewonożni) od środka piłki, nieznacznie poniżej jej centrum. Po uderzeniu, staramy się nie stopować gwałtowanie nogi grającej, lecz „pociągnąć” ją za piłką i delikatnie wyhamować.

Najczęstsze błędy

  • Nieobszerny zamach – przekłada się na małą siłę uderzenia,
  • Brak stabilnej postawy, ugięcia nogi postawnej,
  • Brak kontaktu nogi postawnej z podłożem podczas uderzenia,
  • Trafienie piłki znacznie poniżej jej środka – zbyt stromy kąt lotu piłki.

Nauka i doskonalenie

Naukę uderzenia wewnętrzną częścią stopy rozpoczynamy od uderzenia piłki stojącej z miejsca. Następnie staramy się uderzyć stojącą piłkę z rozbiegu, później wprowadzamy piłkę przemieszczającą się w naszym kierunku jak również od nas.

Doskonalenie uderzenia wewnętrznym podbiciem – dośrodkowania

Pierwszym zadaniem jakie polecam wszystkim zawodniczkom jest prezentowane na poniższym nagraniu ćwiczenie. Trener Marcin Dorna wprowadza w nim stopniowo naukę wyżej wymienionych elementów.

Podania po przekątnej

podania po przekatnej

Organizacja: Zawodniczki ustawione przy czterech pachołkach jak na rysunku. Piłkę posiada pierwsza grająca z grupy B. Po wykonaniu zagrania, zawodniczki zmieniają pozycję następująco: A-B-C-D-A…
Przebieg: Zawodniczka B zagrywa piłkę do wybiegającej po nią zawodniczki A. Po zagraniu zawodniczka B obraca się i obiega od strony zewnętrznej pachołek, gdzie odegrana jest od niej piłka po wewnętrznej. Następuje długie, górne podanie po przekątnej do zawodniczki D. Sekwencja powtarza się po drugiej stronie (grający D i C).
Wskazówki: W zależności od poziomu zaawansowania długie podania można wykonywać w pierwszym kontakcie z piłką lub po jej uprzednim przyjęciu. W prezentowanym wariancie piłka uderzana jest po obiegnięciu, a możliwe jest również nabiegnięcie przed pachołek do futbolówki. Zadanie można wykonywać również równolegle na dwie piłki.

Dośrodkowanie zakończone strzałem na bramkę

dosrodkowanie-wewnetrzne_podbicie

Organizacja: Ćwiczenie wykonujemy w dwójkach – jedna piłka na parę. Ustawienie początkowe jak na grafice.
Przebieg: Zawodniczka A podaje piłkę do wybiegającej przed pachołek zawodniczki B. Po zagraniu A wybiega na wolne pole i otrzymuje tam podanie zwrotne, następnie prowadzi piłkę wzdłuż linii bocznej do skraju pola karnego. W tym samym momencie grająca B obraca się na pachołku przez prawe ramię i zbiega w pole karne. Zawodniczka A dośrodkowuje wewnętrznym podbiciem stopy do wbiegającej zawodniczki B, która kończy akcję strzałem.
Wskazówki: Zadanie to zalecam wykonywać na przemian na prawą i lewą stronę. Podczas dośrodkowania zwracajmy uwagę na jego precyzję i „timing”, tak aby zagrana piłka nie minęła wbiegającego zawodnika.

 

Na podstawie:
Erich Kollath – Piłka nożna. Technika i taktyka
Materiały własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *