Okiem sędzi: Co należy wiedzieć przed nadchodzącym sezonem

Justyna_Naklicka_Grajmy_dla_siebie

W najbliższy weekend rozegrane zostaną mecze pierwszej kolejki Ekstraligi, a w kolejnych tygodniach wystartują niższe klasy rozgrywkowe. Przed inauguracją ligowych potyczek warto zapoznać się z niuansami dotyczącymi przepisów gry, ale również dowiedzieć się na co sędzie i sędziowie zwracają szczególną uwagę. O tym jak zachowywać się na boisku i poza nim, tak aby współpraca zawodniczek, trenerów i arbitrów układała się wzorowo opowiada sędzia Ekstraligi, Justyna Naklicka.

Zmiany i nowości w przepisach gry

Skala przemian jest ogromna. Jest to największa ewolucja od 130 lat w historii International Board. Moim zdaniem są to zmiany, które wniosą dużo dobrego, pomogą nam sędziom i zawodnikom/zawodniczkom. Choć nie ukrywam, że jest ich sporo i szybkie przywyknięcie do nich przez zawodników może być trudne. Szczególna uwagę należy poświecić kilku artykułom. Najistotniejsze dla graczy będą zmiany w Art. 4 „Ubiór zawodników” oraz Art. 12 „Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie”. Trenerzy i kierownicy powinni zwrócić uwagę na postanowienia PZPN m.in. o terminach oddawania protokołów.

Przygotowanie zawodniczki do meczu

W Artykule 4 przepisów gry kwestia ta jest ujęta jasno i czytelnie. Ja w skrócie mogę przypomnieć o podstawach. Do obowiązkowego ubioru zawodnika należą następujące oddzielne części:

 • koszulka z rękawami,
 • spodenki,
 • skarpety – taśma lub jakikolwiek inny materiał użyty na zewnątrz skarpet, musi być w tym samym kolorze, co część skarpet, do której został zastosowany lub którą zakrywa,
 • ochraniacze goleni – muszą być sporządzone z odpowiedniego materiału, stanowiącego odpowiedni stopień ochrony i muszą być zakryte przez skarpety,
 • obuwie.

Bramkarze mogą mieć na sobie spodnie dresowe.

Nowy zapis o kolorach spodenek mięśniowych: mogą być w głównym kolorze spodenek lub w takim kolorze jak końcówka nogawek, ale cała drużyna musi mieć spodenki mięśniowe w jednym kolorze.

Niebezpieczne faule i wykluczenia z gry

Szacunek do przeciwnika, sędziów i pozostałych uczestników widowiska jakim jest mecz to podstawa. Według przepisów zawodnik, zawodnik rezerwowy lub zawodnik wymieniony zostaje wykluczony z gry, jeżeli popełnia jakiekolwiek z następujących przewinień:

 • pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy zdobycia bramki, zagrywając rozmyślnie piłkę ręką (nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym),
 • pozbawia realnej szansy zdobycia bramki przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki zawodnika przewiniającego, popełniając przewinienie karane rzutem wolnym (z uwzględnieniem przypadków ujętych poniżej),
 • popełnia poważny, rażący faul,
 • pluje na przeciwnika lub inną osobę,
 • zachowuje się gwałtownie, agresywnie,
 • używa ordynarnego, obelżywego, obraźliwego języka i/lub gestów,
 • otrzymuje drugie napomnienie w tych samych zawodach.

Jeżeli miałabym dać kilka wskazówek, które nasuwają mi się po minionej rundzie, to unikałabym na pewno zatrzymywania zawodników będących w pełnym biegu za wszelka cenę oraz agresywnych wślizgów. Mowa tu nie tylko o wślizgach na wysokościach kolan itp., ale też o ich dynamice i o tym czy jest to zagranie otwartą stopą. Zawodniczki także często pracują w biegu rękoma, często tłumacząc się nieświadomością kontaktu np. łokcia z twarzą przeciwniczki. To tylko namiastka tego co zawiera cały Art. 12. Podsumowując chcę powiedzieć jedno – szanujmy zdrowie swoje i przeciwników.

Relacja sędzia – kapitan

Przepisy mówię, że „kapitan drużyny nie posiada specjalnego statusu i przywilejów, jednak ponosi w pewnym stopniu odpowiedzialność za zachowanie swojego zespołu”. Moim zdaniem kapitan to szef teamu na boisku. Zawodnicy z drużyny mają czuć przed nim respekt, a on powinien zrobić wszystko żeby załagodzić wszelkie spory, oczywiście mowa tu o kulturalnym, spokojnym zachowaniu czy rozmowie.

Relacja sędzia – trener

Dobry trener jest życzliwy i posiada indywidualny stosunek do każdej osoby. Docenia wysiłek osób prowadzących zawody i w nich uczestniczących. Oczywiście znajomość przepisów gry i wiedza to podstawa, ale to nie wszystko. Szacunek, szacunek i jeszcze raz szacunek. To podstawowa i najważniejsza cecha trenera i z takimi właśnie najlepiej nam, sędziom, się współpracuje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *