W ostatnim poście dużo uwagi poświęciłam atakowi szybkiemu i jego zaletom. Chociaż staje się on coraz bardziej popularny w nowoczesnym futbolu, to jednak wciąż gro zespołów bazuje na ataku pozycyjnym. A nawet jeśli nie, to przecież nie da się w ofensywie zawsze atakować długimi podaniami do przodu. Wielokrotnie niskie, kompaktowe ustawienie przeciwnika wymusza grę kombinacyjną. A jeśli potrafimy w sposób szybki, dokładny i zaskakujący budować grę, to przemieszczenie się pod bramkę rywala w ten sposób może okazać się bardzo skutecznym wyjściem.
W ataku pozycyjnym kluczową rolę stanowi umiejętność utrzymania się przy piłce. Szczególną rolę odgrywają tu umiejętności techniczno-taktyczne poszczególnych zawodników oraz znakomita współpraca między nimi. Mowa tu o:
- tworzeniu linii podania,
- podaniu w tempo,
- „timingu” wyjścia na pozycję,
- tworzeniu przestrzeni do kontroli piłki i podejmowania decyzji,
- grze na ścianę,
- wyjściu od i do piłki,
- i wielu innych..
Wszystkie te umiejętności doskonalić możemy w bardzo prostej grze na otwarte bramki. Ćwiczenie stosował w drużynie AC Milan Arrigo Sacchi, a moim zdaniem może być ono używane w każdej kategorii wiekowej od orlika lub młodzika aż do seniora. Na każdym szczeblu piłkarskiej przygody kształtuje podstawowe i kluczowe detale gry, które decydują o powodzeniu utrzymania się przy piłce.
Organizacja: Na ograniczonym polu gry dwie drużyny po 5 zawodniczek. 6 otwartych bramek z pachołków.
Przebieg: „Gol” zdobywany jest, gdy zostanie wykonane podanie przez jedną z bramek, a zawodnik otrzymujący piłkę ją opanuje.
Zawsze powinno być więcej bramek niż graczy w drużynie, aby zawodniczki szukały wolnej bramki.
Cele ćwiczenia: Doskonalenie tworzenia linii podania, wyjścia na pozycję, podania w tempo, utrzymania się przy piłce.
Warianty: zawodniczka neutralna w ataku, więcej/mniej zawodników i bramek, gol po podaniu zwrotnym. Ważne! Możemy ustawić bramki w obszarach, które uznajemy za najistotniejsze i w kierunku, w którym chcemy aby zawodniczki grały. W ten sposób doskonalić możemy również np. grę bocznymi sektorami boiska, czy szybką progresję w stronę bramki rywala środkiem boiska.