GRA 4+2×2

W lutym chciałabym podzielić się grą, którą niedawno wprowadziłam do treningu młodzików jako środek do doskonalenia budowania gry w ataku pozycyjnym. Jest to dość uniwersalna gra 4+2×2, którą moim zdaniem stosować można w kategoriach od U-12 do U-18 ze względu na to iż jest to również gra pozycyjna, będąca odzwierciedleniem ataku pozycyjnego zarówno w piłce 9-osobowej jak i 11-osobowej.

Jak wspomniałam wyżej, poprzez grę realizowałam temat budowania ataku pozycyjnego w środkowym sektorze boiska, jednak z powodzeniem możemy w niej doskonalić również inne elementy, ponieważ jest to gra zawierająca również fazy przejściowe.

Opis gry:

Pole gry ok. 35×30 m. Dwie bramki duże.

Zadaniem zawodników białych, którzy są odpowiednio przypisani do pozycji na boisku, jest jak najdłuższe utrzymanie się przy piłce. Zdobywają punkt za ustaloną przez trenera ilość podań wymienionych z rzędu bez starty piłki.

Zadaniem zawodników czerwonych jest przejęcie piłki i jak najszybsze przejście do fazy atakowania, a punkt zdobywają za strzelenie bramki na dowolnie wybraną bramkę. Odbierać piłkę w takiej sytuacji mogą im tylko zawodnicy biali w środku wyznaczonego pola, a więc dochodzi do sytuacji 2×2.

Budowanie gry 4+2x2

W zależności od celu naszego treningu możemy ukierunkować tą grę na fazy przejściowe. Jeżeli celem naszym jest doskonalenie jak najszybszego przejścia z obrony do ataku, nasz coaching kierujemy w stronę zawodników czerwonych. Jeśli zaś zależy nam na tym, aby po stracie piłki biali jak najszybciej ją odzyskali możemy zaangażować po jej stracie do obrony jeszcze zawodników nr 2 i 3. Po odzyskaniu piłki w przewadze obrońców 4×2 jak najszybciej zaś ich celem może być powrót do szerokiego ustawienia (przejście za linie boczne) i gry ofensywnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *