Kontrpressing – narzędzie ofensywne. Przykładowa gra

„Najlepszy moment na odzyskanie piłki to… moment, w którym się ją straciło” –  hasło Jurgena Kloppa najlepiej definiuje ideę kontrpressingu w piłce nożnej. Gro drużyn po stracie piłki, oprócz futbolówki traci również pozytywne nastawienie do gry. Przejście z atakowania do bronienia przychodzi bowiem trudniej zawodnikom niż transfer pozytywny i to w dużym stopniu w sferze mentalnej. Kluczem do wdrożenia zasady kontrpressingu jest więc zmiana nastawienia zawodników – należy traktować go nie jako narzędzie do obrony, ale jako próbę ataku przeciwnika. Kontrpressing jest to więc narzędzie ofensywne – rozpatrywany w takiej kategorii sprawi, że będzie on łatwiej wpajany zawodnikom, a później stosowany podczas meczów.

Kontrpressing to metoda szybkiego odbioru piłki, która zaczyna się już w momencie jej straty. Jej meritum jest wykorzystanie sytuacji, gdy przeciwnik zaczynając kontratak, gubi kompaktowe ustawienie defensywne. Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie:

  • zapobiec kontratakom przeciwnika,
  • zwiększyć ilość własnych ataków i sytuacji bramkowych,
  • cały czas dominować w meczu – nawet, gdy chwilowo nie posiadamy piłki,
  • łatwiej dochodzić do sytuacji bramkowych – odzyskując piłkę blisko bramki przeciwnika, możemy szybko oddać strzał.

Poniżej przedstawiam przykładową grę 4×4+3N doskonalącą kontrpressing, zaprezentowaną przez Martina Rafelta (Spielverlagerung).

counterpressing

Gra 4×4 + 3N na 4 bramki:

Opis gry: Zawodnicy neutralni (żółci) zawsze grają z zawodnikami w posiadaniu piłki. Zadaniem zawodników niebieskich jest utrzymanie się przy piłce i zdobywanie punktu za każde „przegranie piłki” z jednej na drugą stronę do zawodnika żółtego. Zadaniem drużyny czerwonej jest odebranie piłki i oddanie strzału do wybranej bramki. W grze nacisk kładzie się na zachowanie drużyny niebieskiej po stracie piłki – musi ona natychmiast zaatakować czerwonych, aby zniszczyć kontratak rywala oraz strzelić gola do wybranej bramki.

Punktacja w grze:

Niebiescy: 1 pkt za przegranie z jednej na drugą stronę, 2 pkt za strzelenia gola po kontrpressingu,

Czerwoni: 2 pkt za strzelenie gola pomimo kontrpressingu przeciwnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *