Szybka gra do przodu – gra 2×1 + 3×2

Pilka_nozna_kobiet_lublin

Najnowszy raport techniczny UEFA po Euro 2016 i poprzedniej edycji Ligi Mistrzów przedstawia jasne wnioski: coraz mniej zespołów walczących o najwyższe cele i docierających do finałów wielkich imprez bazuje swoją grę na dominacji poprzez utrzymanie piłki. Dobrze zorganizowany blok obronny przeciwników oraz szczelne zamknięcie środka pola powodują, że atakujący szukają rozwiązania akcji w kontratakach, natychmiastowych długich podaniach do zawodników znajdujących się blisko bramki rywala czy grze skrzydłami.

Tendencję szybkiej gry do przodu potwierdzają statystyki: we Francji tylko 15 spośród wszystkich 51 meczów zakończyło się zwycięstwem zespołów z wyższym wskaźnikiem posiadania piłki. Natomiast brylowały zespoły, które swoją grę opierały na szybkich atakach. Triumfator Ligi Mistrzów, Real Madryt, osiągnął wskaźnik czasu skutecznych ataków na poziomie 7.75 sekund, a wskaźnik ilości podań – 2.43. Podobnie kształtują się dane na temat gry bocznymi sektorami boiska. W Lidze Mistrzów 35% bramek padło po akcjach ataku, które swój początek miały na skrzydłach. Znaczącym faktem jest, że 8 zespołów, które zagrały najmniej dośrodkowań, zostało wyeliminowanych już w fazie rozgrywek grupowych.

Najnowsze trendy w profesjonalnym futbolu wyraźnie więc zmierzają w kierunku szybkiej gry do przodu, bardzo często z użyciem skrzydłowych, bądź bocznych obrońców. Jak doskonalić taką grę doskonale wie Roger Schmidt, szkoleniowiec Bayeru Leverkusen. Poniżej przedstawiam środek treningowy, który wykorzystywał w swoich drużynach, a który rozwija umiejętności taktyczne zgodne z tendencją szybkiej gry do przodu.

Szybka gra do przodu: 2×1 + 3×2

trainingsform

Organizacja: Dwie drużyny po 5 zawodniczek + bramkarki. Gra na 3/4 boiska.

Przebieg: Grę zaczynają niebieskie od bramkarki (1). Podaje ona do jednej z dwóch środkowych obrończyń (gra 2×1). Te mają za zadanie jak najszybciej przegrać piłkę do przodu (2) – do wybiegających po nią bocznych zawodniczek lub do piłkarki z przodu. Po podaniu do przodu w akcji może uczestniczyć już tylko ofensywna trójka, która gra 3×2 przeciwko dwójce czerwonych obrończyń (boczne czerwone nie uczestniczą w akcji obronnej). Jeżeli atakujące zdobędą bramkę, taką samą akcję przeprowadzają następnie czerwone od własnej bramki. Jeśli zaś czerwone przejmą piłkę, mają za zadania jak najszybciej zagrać do przodu do zawodniczek ofensywnych i zakończyć akcję strzałem.

Istotne uwagi:

  • Po przejęciu piłki szybki atak przez natychmiastowe przemieszczenie piłki do przodu,
  • Po stracie piłki presja na zawodniczkę posiadającą piłkę, aby uniemożliwić jej szybkie zagranie do zawodniczki z przodu,
  • Ustawienie obrońców tak, aby uniemożliwić grę z zawodnikami z przodu,
  • Tworzenie linii podania partnerkom, aby mogły zagrać do zawodniczki lub na wolne pole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *