Akademia „Grajmy dla siebie”: Przyjęcia piłki – wstęp i kluczowe zasady

Do tej pory omawialiśmy po kolei najczęściej stosowane uderzenia piłki w postaci podań czy strzałów. Prawie każde zagranie futbolówki do partnerki wymaga od niej jej przyjęcia. Oczywiście można kontynuować grę uderzeniem bez przyjęcia, jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, że większość wykonywanych podań się z nim wiąże. Pozwala ono na uporządkowaną współpracę między zawodniczkami i konstruowanie czy to ataku pozycyjnego czy szybkiego, ponieważ nowoczesne tendencje w futbolu mówią o tym, że przyjęcie odbywa się jednocześnie z ruchem z piłką w zamierzonym kierunku. Na razie jednak skupimy się na samym, wyizolowanym elemencie technicznym jakim jest przyjęcie. Należy jednak zawsze pamiętać, że przyjęcie piłki nie występuje jako samodzielny element podczas gry, a zawsze jest związane z dalszym ruchem, a obie te operacje splatają się ze sobą w jedną czynność, co nazywamy przyjęciem kierunkowym.

Przyjęcie piłki polega na opanowanie piłki będącej w ruchu i kontroli nad nią w zależności od położenia w stosunku do zawodniczki oraz siły, z jaką styka się z powierzchnią ciała piłkarki. Przyjęcia piłki wykonywane wzorowo pozwalają na zwalnianie siły jej uderzenia amortyzując szkodliwe tego skutki, sprzyjają unikaniu i poprawianiu błędów oraz trafności decyzji w wyborze lepszego rozwiązania w grze.

Wracając do teorii samego przyjęcia piłki, rozróżniamy następujące jego rodzaje:

Przyjęcia - podział

Najczęściej stosowanym i najbardziej pożądanym jest przyjęcie stopą. Pozwala ono właśnie na precyzyjne opanowanie piłki oraz natychmiastowe podjęcie z nią dalszego ruchu. Piłki nadlatujące z wysokości przyjmowane muszą być często jednak za pomocą uda, piersi czy głowy.

Przyjęcie piłki, zwłaszcza stopą, i jej kolejnymi częściami stanowi czynność, której prawidłowe wykonanie wiąże się z:

  • zbliżeniem odpowiedniej części stopy w stronę piłki, a następnie jej ustępującemu cofnięciu tuż przed zetknięciem z piłką oraz w tym momencie – stopa wysunięta lekko do przodu cofa się, amortyzując siłę uderzenia piłki rozluźnionym stawem skokowym.
  • napięciem mięśni podudzia i uda, lecz zachowaniem swobodnej sylwetki,
  • doprowadzeniem piłki do bliskiej odległości z przyjmującym, aby zapewnić możliwość wyruszenia z nią dalej.

W kolejnych wpisach przybliżę dokładnie każde z wymienionych dzisiaj przyjęć piłki – zarówno stopą i każdą jej częścią, a także udem, głową czy klatka piersiową. Pamiętajcie jednak, że zawarte wyżej zasady są uniwersalne dla każdego z tych elementów. Głównym celem przyjęcia jest opanowanie piłki, tak aby nadać jej ruch w dalszym kierunku, a więc zastosowanie się do tych wskazówek da pewność dobrze wykonanego przyjęcia w każdej sytuacji.

Na koniec polecam obejrzenie krótkiego filmu z Zinedinem Zidanem w roli głównej. Opowiada on o tym jak udaje mu się przyjmować piłkę, tak że stwarza sobie przewagę nad przeciwnikiem. Francuski zawodnik przyznaje otwarcie, że jego zdaniem kontrola piłki to najważniejszy element w piłce nożnej, ponieważ pozwala na to by następowała ciągłą progresja gry. Jeżeli szwankuje przyjęcie piłki, to drużyna nie może sprawnie poruszać się pod bramkę przeciwnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *