Pięć kluczowych zasad: Jak zbudować więź ze swoją drużyną

coach-gluck

Możesz prowadzić najlepiej zorganizowane jednostki treningowe, stosować nowatorskie metody i przekazywać zawodniczkom wszystko co najlepsze, aby stały się topowymi piłkarkami. Jeśli jednak nie zbudujesz odpowiedniej więzi ze swoją ekipą, nie osiągniesz stawianych przed sobą celów, bez znaczenia jak mocno nad tym pracujesz. O tym jak ważne jest zaufanie i dobre relacje na linii trener-zawodniczki przekonał się już boleśnie niejeden szkoleniowiec. Przykłady można tu mnożyć, a chyba najbardziej znamiennym w ostatnich latach był brak porozumienia między selekcjonerem Basiukiem, a jego kadrowiczkami. Warsztat trenerski w pełnym tego słowa znaczeniu musi być definiowany więc nierozłącznie z umiejętnością budowania dobrych relacji z zawodniczkami. Oto kilka rad jak wzbudzić zaufanie, lojalność piłkarek oraz zbudować dobrą atmosferę w drużynie:

1. Od początku przedstawiaj otwarcie swój plan

Drużyna powinna wiedzieć jak chcesz, aby wyglądała Wasza gra w każdej fazie gry i jakiej postawy oczekujesz od zawodniczek. Jasno sprecyzowane zadania dla każdej piłkarki oraz dla całego zespołu to klucz do sukcesu. Jeżeli zawodniczki widzą, że masz konkretny plan działania, wiesz co chcesz zrobić w drużynie i dlaczego oraz stawiasz sobie i im konkretne cele, wtedy wiedzą, że mają do czynienia z kimś kto realnie wierzy w ich umiejętności i da z siebie wszystko, aby osiągnąć z nimi jak najwięcej.

2. Wyjaśniaj „po co” coś robimy

Jeżeli ktoś wykonuje czynność bez powodu, na pewno nie będzie robił tego z takim przekonaniem jak wtedy, gdy wie po co to robi i jest świadomy, że dzięki temu osiągnie cel. Motywuj zawodniczki do działania, dając wyraźny sygnał, że to co robią sprawia, że stają się lepszymi piłkarkami. Pamiętaj jednak, że ważne jest tu wyczucie właściwego momentu – trener powinien mówić w kluczowych chwilach. Jeśli zasypiesz piłkarki ciągiem słów podczas treningów i meczów, stracą one swoją wyjątkowość i nie będziesz przyciągał ich uwagi.

3. Przyjmij rolę lidera

Bądź pewny/a siebie, podejmuj decyzje z przekonaniem, a swoim zachowaniem i słowami daj do zrozumienia, że zawodniczki mogą ci zaufać. Bądź opoką dla swojej drużyny i nawet, gdy na chwilę przestajesz dostrzegać wyjście z ciężkiej sytuacji, daj wyraźny znak, że zmierzysz się z każdym problemem dla dobra drużyny.

4. Bądź konsekwentny/a

Stwórz mocne fundamenty w postaci kluczowych zasad dla swojej drużyny i zawsze się ich trzymaj. Zawodniczki będą czuć się pod Twoją wodzą komfortowo jeśli będą wiedziały, że obieracie konkretny kurs, gdzie każdy ma określoną rolę, a one doskonale ją znają i umieją się w niej odnaleźć. Nie bój się wprowadzać zmian, jednak pamiętaj o stworzeniu bazy, do której może odnieść się każdy członek drużyny. Sprawi to, że każdy będzie czuł się w zespole pewnie i bezpiecznie.

5. Inspiruj do osiągania rzeczy „niemożliwych”

Jak powiedział Muhammad Ali: „Niemożliwe nie istnieje”. Jeżeli chcesz, żeby Twoje zawodniczki osiągnęły szczyt, sam/a musisz w to uwierzyć. Każde podopieczne, a zwłaszcza te najmłodsze, wyczują, że Twoja wiara w sukces i niezłomność jest fałszywa. A jeszcze gorzej, kiedy jej wcale nie masz. Jeżeli sam będziesz stawiał sobie najwyższe cele i wierzył w sukces, taka sama stanie się Twoja drużyna. Pamiętaj, że największa motywacja dla zespołu płynie prosto z naszych serc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *