Akademia „Grajmy dla siebie”: Uderzenie zewnętrznym podbiciem stopy

Uderzenie zewnętrznym podbiciem stopy to element, któremu nie jest poświęcane wiele czasu na treningach. Niekiedy bywa, że zostaje pomijane jego nauczanie i doskonalenie, a zawodniczki piętnowane są za zastosowanie tego rozwiązania, gdyż kojarzy się ono z nonszalancją i niską dokładnością zagrania. Szkoda, ponieważ dobre opanowanie uderzenia zewnętrznym podbiciem otwiera nowe możliwości i kierunki podania, dośrodkowania czy strzału. W przeciwieństwie do uderzenia wewnętrzną częścią stopy, gdzie ustawienie miednicy sugeruje kierunek zagrania, zagranie tzw. „zewnętrzniakiem” nie jest tak przewidywalne dla przeciwnika. Pozwala również na szybkie uderzenie w pierwszym kontakcie z piłką bez konieczności zmiany ustawienia ciała.

Slajd2

Zastosowanie:

  • podania na średnią i dużą odległość – przerzut piłki górą, podania diagonalne,
  • krótkie podania po podłożu (na przykład tzw. mig-touch),
  • strzały na bramkę.

Technika wykonania:

  • rozbieg: prosto lub po skosie,
  • noga postawna: położona obok piłki, lekko ugięta w stawie kolanowym,
  • noga uderzająca: stopa lekko skręcona do środka podczas wymachu, ale nie w trakcie uderzenia piłki,
  • ciało lekko pochylone do przodu podczas nabiegu i uderzenia lub lekko odchylone do tyłu, jeśli chcemy znacząco podnieść piłkę od podłoża.

Slajd5

Nauka i doskonalenie:

Podania po przekątnej

podania diagonalne krosowe

Organizacja: Zawodniczki ustawione przy czterech pachołkach jak na rysunku. Piłkę posiada pierwsza grająca z grupy B. Po wykonaniu zagrania, zawodniczki zmieniają pozycję następująco: A-B-C-D-A…
Przebieg: Zawodniczka B zagrywa piłkę do wybiegającej po nią zawodniczki A. Po zagraniu zawodniczka B obiega od strony wewnętrznej pachołek, gdzie odegrana jest od niej piłka po zewnętrznej. Następuje długie, górne podanie po przekątnej do zawodniczki D zewnętrznym podbiciem. Sekwencja powtarza się po drugiej stronie (grający D i C).
Wskazówki: W zależności od poziomu zaawansowania długie podania można wykonywać w pierwszym kontakcie z piłką lub po jej uprzednim przyjęciu. W prezentowanym wariancie piłka uderzana jest po obiegnięciu, a możliwe jest również nabiegnięcie przed pachołek do futbolówki. Zadanie można wykonywać również równolegle na dwie piłki.

Dośrodkowanie zakończone strzałem na bramkę

dosrodkowanie i uderzenie

Organizacja: Ćwiczenie wykonujemy w dwójkach – jedna piłka na parę. Ustawienie początkowe jak na grafice.
Przebieg: Zawodniczka A podaje piłkę do wybiegającej przed pachołek zawodniczki B. Po zagraniu A wybiega na wolne pole i otrzymuje tam podanie zwrotne, następnie prowadzi piłkę wzdłuż linii bocznej do skraju pola karnego. W tym samym momencie grająca B obraca się na pachołku przez lewe ramię i zbiega w pole karne. Zawodniczka A dośrodkowuje zewnętrznym podbiciem stopy do wbiegającej zawodniczki B, która kończy akcję strzałem również zewnętrznym podbiciem.
Wskazówki: Zadanie to zalecam wykonywać na przemian na prawą i lewą stronę. Podczas dośrodkowania zwracajmy uwagę na jego precyzję i „timing”, tak aby zagrana piłka nie minęła wbiegającego zawodnika.

Na koniec załączam wideo prezentujące zbiór zagrań Luki Modricia, który moim zdaniem jest wzorem jeśli chodzi o omawiany element i dopracował podania zewnętrznym podbiciem stopy do perfekcji.

Na podstawie:
Erich Kollath – Piłka nożna. Technika i taktyka
Materiały własne

1 comment on “Akademia „Grajmy dla siebie”: Uderzenie zewnętrznym podbiciem stopy”

  1. Albert6798 Odpowiedz

    Czasami warto usiąść w fotelu i pomyśleć o tego typu sprawach. Fajnie, że są ludzie, którzy chcą się dzielić swoimi doświadczeniami z innymi za pomocą Internetu. Co byśmy bez niego dziś zrobili, ehh…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *